Twoje dziecko sięga po alkohol – wskazówki dla rodziców

Wiek dorastania jest często związany z eksperymentowaniem przez dzieci i młodzież z różnymi substancjami psychoaktywnymi, w tym z piciem alkoholu. Dzieje się tak dlatego, że młody człowiek jest ciekawy nowych wrażeń, chce się poczuć bardziej dorosły, naśladuje osoby znaczące z otoczenia, chce być blisko grupy rówieśniczej, zaimponować kolegom, poczuć się lepiej itd.

Jak reagować?

Powrót dorastającego dziecka do domu pod wpływem alkoholu, stanowi wyzwanie dla postawy rodziców i odpowiedniego reagowania. Istotne jest to, aby w sytuacji, gdy dziecko jest pod wpływem alkoholu nie podejmować z nim rozmowy, nie mieć do niego pretensji, nie karać. Należy wtedy zapewnić mu bezpieczeństwo i odroczyć rozmowę do czasu, gdy będzie już trzeźwe i będzie mogło w pełni uczestniczyć w rozmowie. Trzeba też zarezerwować wystarczającą ilość czasu, aby rozmowa mogła przebiegać w jak najbardziej spokojnej i rzeczowej atmosferze. Warto ponadto aby obydwoje rodzice lub opiekunowie wcześniej omówili między sobą strategię rozmowy z dzieckiem i ustalili pewien scenariusz postępowania z uwzględnieniem różnych sytuacji (np. jeśli dziecko się zezłości i nie będzie chciało kontynuować rozmowy – na ten moment zaprzestaje się dialogu i powraca do niego po opadnięciu emocji).

W trakcie rozmowy warto zapytać się młodego człowieka co takiego się stało, że sięgnął po alkohol? Jak często to się zdarza? W jakich sytuacjach pije alkohol? Warto powiedzieć o swoim niepokoju i zagrożeniach, jakie mogą wynikać ze spożywania alkoholu. Głównym przesłaniem rozmowy powinien być komunikat, że zależy Wam na szczęściu i dobrym funkcjonowaniu dziecka, troszczycie się o niego i to co robi nie jest dla Was obojętne. Warto ustalić zasady związane z powstrzymaniem się od picia (do 18 roku życia dziecko nie może pić alkoholu) oraz konsekwencje związane z niedostosowaniem się do nich. Bardzo duże znaczenie ma tez modelowanie wzorca picia przez rodziców – pod postacią odpowiedzialnego używania tej substancji przez nich samych.

Opracowanie: Jolanta Ryniak

Tagi: , , , , , , , , ,