Alkohol ma działanie toksyczne dla organizmu. W przypadku jednorazowego spożycia niewielkich ilości tej substancji, szkodliwe efekty rzadko się ujawniają. Jednak po jej nadużyciu może wystąpić ostre zatrucie alkoholem, co jest związane z jego działaniem na ośrodkowy układ nerwowy.
To jak dany człowiek zareaguje na spożywany alkohol jest kwestią indywidualną i zależy od wpływu wielu czynników. Stopień upojenia (zatrucia) jest uzależniony m.in. od ilości wypitego alkoholu, wieku i płci osoby pijącej, jej masy ciała oraz stanu zdrowia. Kobiety są bardziej narażone na wystąpienie zatrucia alkoholem (m.in. ze względu na mniejszą masę ciała i mniejszą zawartość wody w organizmie oraz wolniejsze metabolizowanie tej substancji).
Fazy zatrucia alkoholem
Możliwe jest opisanie kolejnych faz upojenia alkoholowego:
Pierwsza faza zatrucia alkoholem
(stężeniu alkoholu we krwi = 0,3–0,4‰) – dochodzi wówczas do redukcji krytycyzmu, u osoby pijącej zwiększa się poczucie pewności siebie, może ona też mieć lepszy nastrój. Mogą wręcz wystąpić stany euforyczne, a czas reakcji na bodźce wydłuża się. Towarzyszy temu osłabienie koordynacji wzrokowej.
Druga faza zatrucia alkoholem
(stężenie alkoholu = 0,5–0,6‰) – osoba pijąca staje się wielomówna, zaczyna tracić kontrolę nad sobą, może rozwijać się spowolnienie ruchowe.
Trzecia faza zatrucia alkoholem
(stężenie alkoholu = 0,7–2,0‰) – dochodzi do dalszego pogorszenia w zakresie koordynacji ruchowej i równowagi, czasu reakcji, koncentracji uwagi, zmniejsza się wrażliwość na ból i może się pojawić nadmierna drażliwość, z agresywnymi zachowaniami.
Czwarta faza zatrucia alkoholem
(stężenie alkoholu we krwi = 2–3‰) – na tym etapie dochodzi do dalszego nasilenia zaburzeń koordynacji ruchowej i równowagi (zataczanie się – niepewny i chwiejny chód), mowa staje się niewyraźna i bełkotliwa, rozwija się senność, samokontrola jest mocno zaburzona.
Piąta faza zatrucia alkoholem
(stężenie alkoholu = 3–4‰). W tym etapie zatrucia alkoholem dochodzi do dalszego nasilania się zaburzeń świadomości aż do wystąpienia śpiączki. Narastają zaburzenia czucia i spada temperatura ciała. Osoba w tym stanie zagrożona jest zaburzeniami oddychania i pracy serca.
Szósta faza zatrucia alkoholem
(stężenie alkoholu we krwi ˃ 4‰) – rozwija się śpiączka, zaburzenia oddychania i akcji serca, spada ciśnienie krwi. Życie takiej osoby jest zdecydowanie zagrożone.
Postępowanie
Zatrucie alkoholem to stan, który jest potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. Mając do czynienia z osobą w stanie głębokiego upojenia alkoholowego (czyli – zatrucia tą substancją) należy w pierwszej kolejności zadbać o zapewnienie jej podstawowego bezpieczeństwa. Osobę taką najlepiej ułożyć w tzw. pozycji bocznej ustalonej. Należy zadbać o to, by nie doznała ewentualnych urazów. Istotne jest zapewnienie możliwości swobodnego oddychania i zabezpieczenie przed zachłyśnięciem się podczas wymiotowania. W przypadku znacznego wychłodzenia należy taką osobę okryć (np. kocem). Następnie trzeba wezwać pomoc medyczną.
Psycholog, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2002 r. pracuje jako psychoterapeuta w nurcie psychodynamicznym i systemowym. Ukończyła całościowe szkolenie systemowo-psychodynamiczne (psychoterapia zintegrowana) w CM UJ, atestowne przez Sekcję Naukową Psychoterapii i Terapii Rodzin PTP oraz Studium…»
Doktor nauk medycznych, absolwentka studiów na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UJ w Krakowie. Obecnie w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychiatrii w Klinice Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Pracuje w oddziałach…»
Specjalista psychiatra. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Od 2006 do 2015 roku był związany zawodowo z Kliniką Psychiatrii Dorosłych oraz Kliniką Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, ponadto od 2007 roku…»
Psycholog, psychoterapeuta w trakcie całościowego szkolenia organizowanego przez Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego w Krakowie, atestowanego przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Psychiatrii…»
Absolwentka Pedagogiki Resocjalizacyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2002r. pracuje jako terapeuta uzależnień. Ukończyła Studium Pomocy Psychologicznej organizowany przez Instytut Psychologii Zdrowia w Warszawie oraz Studium Psychoterapii Uzależnień w Małopolskim Ośrodku Szkolenia terapeutów uzależnień w Krakowie. Posiada…»
Certyfikowany specjalista terapii uzależnień, psychoterapeuta w nurcie psychodynamicznym. Absolwentka Pedagogiki Resocjalizacyjnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła 4 letnią Szkołę Psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Obecnie pracuje w Klinice Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.…»
Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, członek Sekcji Psychoterapii PTP, specjalista psychoterapii uzależnień w procesie certyfikacji. Ukończyła 4-letni całościowy kurs psychoterapii akredytowany przez PTP, 2-letnie Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnienia akredytowane przez PARPA. Aktualnie uczestniczy…»
Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra, lekarz z 16-letnim stażem pracy. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ CM. Adiunkt w Zakładzie Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ CM oraz starszy asystent w Klinice Psychiatrii Dorosłych Krakowskiego…»
Specjalistka chorób wewnętrznych, absolwentka studiów na Wydziale lekarskim UJ Collegium Medicum. Dyplom lekarza uzyskała w 2002 roku, a dyplom specjalisty chorób wewnętrznych w 2011 roku. Posiada doświadczenie w pracy w lecznictwie szpitalnym, w leczeniu osób…»
Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktualnie odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychiatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. dr J. Babińskiego w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywa dyżurując w Szpitalu Babińskiego, pracując w Poradni Zdrowia Psychicznego…»
Wiele dotychczasowych badań wykazało, że depresja oraz uzależnienia od alkoholu są zjawiskami wzajemnie i dwukierunkowo powiązanymi. Uważa się, że nadużywanie…»
Czym jest Alkoholowy Zespół Abstynencyjny? Alkoholowy zespół abstynencyjny (odstawienny) jest stanem, charakteryzującym się występowaniem zaburzeń somatycznych (dotyczących ciała) jak i…»
Uzależnienie od alkoholu (alkoholizm) jest poważnym problemem zdrowotnym, który rozwija się stopniowo. Poszczególne fazy alkoholizmu, jak i ich obraz mają…»
Alkohol towarzyszy nam w różnych sytuacjach życiowych, wypijamy go w trakcie uroczystości rodzinnych, spotkań towarzyskich, w chwilach odpoczynku. Należy pamiętać…»