Nadmierne picie alkoholu może prowadzić do uzależnienia. Może być również przyczyną licznych problemów zdrowotnych, emocjonalnych oraz w relacjach z innymi osobami. W takich sytuacjach korzystne jest jak najszybsze wdrożenie metod kontroli ilości spożywanego alkoholu, aby nie doszło do rozwinięcia poważniejszych zaburzeń zdrowotnych, emocjonalnych oraz relacyjnych. Samodzielne podjęcie kontroli związanej z ilością i częstością spożywania alkoholu może być dość trudne, jeśli osoba uzależniona lub „wchodząca w uzależnienie” ma różnego rodzaju tendencje autodestrukcyjne (tj. niekorzystne zachowania, które mogą bezpośrednio lub pośrednio zagrażać zdrowiu lub życiu) i ma trudność w dążeniu do zachowania zdrowia, kreuje różne ryzykowne sytuacje, które powodują niszczenie zarówno zdrowia jak i tego co mogłaby osiągnąć w swoim życiu.
Rozwój uzależnienia powoduje nasilenie wielu bardzo przykrych emocji, nasilać się może wewnętrzna pustka, rozpacz, poczucie beznadziejności sytuacji, samotność – wtedy bardzo łatwo załamuje się decyzja o trwaniu w abstynencji. Osoba sięga wtedy po alkohol, aby obniżyć pozom cierpienia i doświadczyć chwilowej ulgi, niestety cierpienie się potęguje coraz bardziej. Wskazane jest wtedy skonsultowanie się ze specjalistą, aby omówić aspekty związane z ewentualnymi wskazaniami do podjęcia leczenia.
Opracowała mgr Jolanta Ryniak
Tagi: abstynencja, autodestrukcja, emocje, kontrola, kontrola spożycia alkoholu, leczenie alkoholizmu, leczenie uzależnienia od alkoholu, samotność, tendencje autodestrukcyjne