Wiele osób zdaje sobie sprawę, że pije alkohol w nadmiarze i chce nad tym zapanować. Niepokoją się oni niekorzystnymi skutkami nadużywania alkoholu i chcą to zmienić. Często problem picia dostrzegają bliscy osoby pijącej i chcą jej pomóc w tym zakresie. Co poradzić osobie, która zastanawia się jak ograniczyć picie alkoholu? Poniżej przedstawiono kilka sposobów pomagających osiągnąć ten cel. Warto się z nimi zapoznać i wdrażać.
Jak ograniczyć picie alkoholu?
Po pierwsze – pozytywna motywacja do redukcji picia alkoholu
Należy zbudować pozytywną motywację do redukcji picia, czyli jak najdokładniej zebrać korzyści z tym związane. Warto zastanowić się nad osobistymi priorytetami życiowymi i nad tym, co przez alkohol zostało zaniedbane lub utracone. Jeśli na przykład zależy ci na dobrym zdrowiu – pamiętaj, że ograniczenie picia poprawi funkcjonowanie każdego narządu Twojego organizmu. Mniej pijąc zapewnisz sobie lepsze zdrowie, większą sprawność i odporność na choroby. Poprawi się również Twoja kondycja psychiczna – alkohol zwiększa ryzyko m. in. depresji, nerwicy i bezsenności. Jeśli ważna jest dla Ciebie rodzina – pomyśl co można zrobić wspólnie z bliskimi w czasie, który dotychczas był przez Ciebie przeznaczany na picie. Zależy Ci na karierze zawodowej – zastanów się na ile zwiększy się Twoja sprawność w pracy, gdy przestaniesz nadużywać alkoholu, o ile zmniejszą się Twoje zaległości, a wzrośnie szansa na awans? Twoim priorytetem jest edukacja i wykształcenie – pomyśl o ile łatwiej i efektywnej nauka „pójdzie” na trzeźwo i bez poalkoholowego zmęczenia. Chcesz poprawić swoją kondycję finansową – policz ile zaoszczędzisz ograniczając wydatki na napoje alkoholowe. A może trenujesz i zależy Ci na poprawie wyników sportowych – poczytaj jak alkohol uszkadza mięśnie i pomyśl, że Twoja sprawność może się zwiększyć dzięki temu, że ograniczysz picie. Przypomnij sobie też swoje pasje i zainteresowania, które uległy ograniczeniu/utracie z powodu alkoholu – pomyśl o przyjemnościach jakich doświadczysz, gdy do nich wrócisz. Zacznij sobie wyobrażać swoje życie po tym, jak trwale będziesz mniej pić, wyobraź sobie te wszystkie korzyści. Najlepiej jest spisać swoje cele i mieć takie notatki przy sobie – regularnie do nich wracając (zwłaszcza gdy pojawia się pokusa napicia się).
Po drugie – ogranicz zakupy i dostępność alkoholu w domu
Jeśli chcesz zredukować spożycie alkoholu, ogranicz jego dostępność w domu. Robiąc zakupy zaopatruj się w mniejsze ilości trunków, nie rób zapasów. Kupuj mniej, wybieraj słabsze alkohole i w mniejszych butelkach/puszkach. Pamiętaj jednak, że piwo też zawiera alkohol. W domu nie trzymaj alkoholu „na widoku” – schowany będzie mniej kusił. Po powrocie z pracy nie sięgaj od razu po „rozluźniający” trunek, porozmawiaj z kimś bliskim, odpocznij, zrelaksuj się, zastanów się jakie konstruktywne czynności są do podjęcia. To czas dla Ciebie, wróć do listy swoich priorytetów i wybierz to, co w danym momencie można zrobić zamiast picia.
Po trzecie – zmniejsz picie alkoholu na imprezach
Staraj się unikać miejsc, które kojarzą Ci się z nadmiernym piciem oraz znajomych, którzy nadużywają alkoholu. Wychodząc z domu zabieraj tylko ograniczoną ilość pieniędzy (najlepiej tylko w gotówce). Przed wyjściem na imprezę (i w jej trakcie) pomyśl po co to robisz i ponownie przypomnij sobie swoje cele i priorytety życiowe. Przecież impreza to spotkanie – po to by rozmawiać, śmiać się, smakować dobre jedzenie, słuchać muzyki, tańczyć. Pomyśl o tych wszystkich interesujących rzeczach, które można robić zamiast upijania się. Nie wstydź się powiedzieć znajomym, że podejmujesz zdrowszy styl życia, poproś ich by nie namawiali Cię do nadmiernego picia. Zaplanuj bezpieczną ilość alkoholu do wypicia i rozłóż jego spożycie w czasie, pij wolniej i mniej. Nie zostawaj przy barze, im mniej alkohol będzie dla Ciebie dostępny, tym łatwiej będzie Ci kontrolować jego spożycie. Wykorzystuj różne sposoby i preteksty by opóźniać rozpoczęcie picia – zaczynaj imprezę później, odraczaj wypicie pierwszego drinka, zacznij od wody lub soków, poprzestań na alkoholach niskoprocentowych. Możesz też wyjść wcześniej niż zwykle, staraj się pamiętać ile wypiłeś. Kontroluj zawartość alkoholu w zamawianych napojach i wybieraj słabsze. Możesz wielokrotnie rozcieńczać drinki, np. dodając do nich soku lub kostki lodu. Zamawiaj mniejsze ilości napojów alkoholowych, wybieraj mniej pojemne szklanki/kieliszki/kufle. Możesz też po prostu pić wolniej, małymi łykami – i unikaj picia „kolejek”, w takich sytuacjach możesz wyjść na kilka chwil, pod pretekstem wykonania telefonu lub udania się do toalety. Drobna ale cenna technika – nie trzymaj kufla/kieliszka/szklanki w dłoni, odstawiaj je, a w przerwie miedzy łykami alkoholu napij się płynu, który nie zawiera alkoholu. Pij więcej napojów bezalkoholowych i nie zapominaj o jedzeniu przed i w trakcie picia. Unikaj jednak nadmiernie słonych dań i przekąsek, bo wzmagają pragnienie i możesz być bardziej skłonny do picia napojów z alkoholem.
Po czwarte – ograniczanie picia alkoholu to proces
Redukcja nadmiernego picia to sposób na zdrowsze życie i na większą swobodę w wyborze i realizacji celów życiowych. To droga do większej wolności i satysfakcji. Nikt nie powiedział, że ten proces będzie łatwy, szybki i pozbawiony niepowodzeń. Nie rozpaczaj jednak gdy te ostatnie się zdarzą – przeanalizuj dlaczego tak się stało i co możesz zrobić, by następnym razem Ci się udało. Pamiętaj, że z każdym dniem i tygodniem bez nadużywania alkoholu Twoje zdrowie się poprawia i realniejsze staje się realizowanie swoich własnych celów i priorytetów życiowych. Co jakiś czas nagradzaj się za sukcesy, a niepowodzenia traktuj jako lekcję na przyszłość.
Podsumowanie
To tylko wstępne wskazówki przydatne w dążeniu do ograniczania picia alkoholu. Poszukaj też swoich własnych sposobów, potraktuj ten cel jako wyzwanie, w ramach którego będziesz też ćwiczyć silną wolę i konsekwencję. Nie musisz się ukrywać ze swoimi zamiarami, może się okazać, że inni będą chcieli iść Twoim tropem. Nawet więc jeśli początkowo z Ciebie żartują i wystawiają na próby – Ty po prostu rób swoje, nikt nie ma prawa narzucać Ci szkodliwych zachowań. Po jakimś czasie może się okazać, że jesteś liderem w swoim środowisku i inni zaczynają Cię naśladować. W razie nadmiaru niepowodzeń lub obaw, nie wstydź się kontaktu ze specjalistą, pomyśl, że to może być Twój przyjazny „trener”, który w profesjonalny sposób pomoże Ci osiągnąć bardzo ważny cel życiowy.