Cel – Zaprzestanie picia alkoholu (abstynencja)

Wybrałeś ten cel, który jest najbardziej pożądany w przypadku nadmiernego picia alkoholu prowadzącego do uzależnienia. Nawet krótkoterminowa abstynencja może przynieść wiele korzystnych zmian w Twoim życiu i poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne oraz funkcjonowanie społeczne.

Ważne jest, aby za tą decyzją szły konkretne działania, które pozwolą Ci przez dłuższy okres czasu wycofać się z intensywnego spożywania alkoholu. Samodzielnie jest to dość trudno zrobić, pomocne jest leczenie psychoterapeutyczno-psychiatryczne.

Warto zgłosić się do specjalisty, aby omówić swoje wątpliwości związane z podjętą decyzją, móc w lepszy sposób radzić sobie z pojawiającymi się przykrymi stanami emocjonalnymi, wzmocnić się w zachowaniach i postawach prozdrowotnych.

Abstynencja czy ograniczenie picia alkoholu?

W trakcie spotkań diagnostycznych omówione zostaną całościowo różne problemy jakich doświadczasz w życiu osobistym i społecznym. Będziesz miała/miał okazję zastanowić się jaką funkcję pełni alkohol w Twoim życiu, jak możesz konstruktywnie rozwiązywać problemy i nie sięgać po alkohol. W miarę rozwoju procesu psychoterapeutycznego pojawią się tematy związane z rozpoznawaniem oraz wyrażaniem emocji w sposób otwarty, ale nie szkodzący Tobie, ani innym. Przyjrzysz się swoim nałogowym schematom funkcjonowania. Efektem udziału w programie będzie zaprzestanie picia alkoholu (abstynencja) lub jego znaczne ograniczenie oraz rozwój osobisty.

Możliwa będzie również konsultacja lekarska w celu zbadania współwystępujących objawów psychopatologicznych, np. depresyjnych, lękowych, bezsenności itp. W razie potrzeby zostanie zaproponowane wsparcie farmakologiczne.

Jeśli podjąłeś decyzję o zaprzestaniu picia alkoholu, od razu zachęcamy Cię do skorzystania z Programu Opartego Na Abstynencji Od Alkoholu.