Decydujesz się na ograniczenie picia alkoholu.
Próbowałeś zredukować spożycie alkoholu samodzielnie, ale Ci to nie wychodziło i wracałeś do intensywnego jego picia. Zachęcamy Cię do skorzystania z Programu Ograniczania Picia Alkoholu.
Aby żyć zdrowo, warto redukować ilość spożywanego alkoholu, gdyż jest on substancją toksyczną, która w bardzo niekorzystny sposób wpływającą na cały organizm: uszkadzającą jego układy i narządy np. wątrobę, mózg, układ krwionośny, układ pokarmowy, może być przyczyną nowotworów. Nadmierne picie alkoholu powoduje powolne wyłączanie z życia społecznego oraz rodzinnego. Szczególnie podstępnie działa on w przypadku osób dobrze funkcjonujących, gdyż przez długi okres czasu mogą one nie zauważać skutków nadmiernego picia alkoholu dla swojego życia. Nikt jednak nie jest zbyt odporny na psychoaktywne oraz toksyczne działanie alkoholu i w rezultacie dochodzi do poważnych konsekwencji życiowych oraz rozwoju uzależnienia.
Program Ograniczania Picia alkoholu ma znaczenie profilaktyczne w rozwoju chorób oraz problemów osobistych. Korzyści z niego wynikające są znaczące, osoba ograniczająca picie alkoholu obserwuje jak w dość krótkim czasie poprawia się jej samopoczucie, sprawność i skuteczność działania, czasem też poprawie ulegają relacje z innymi.
Cel Programu Ograniczania Picia
Zasadniczym celem Programu Ograniczania Picia alkoholu jest praca wokół zmiany wzorca picia na bardziej bezpieczny, który nie będzie powodował nadmiernych szkód zdrowotnych oraz społecznych. Szczególnie istotne będzie wycofanie się z tzw. dni intensywnego picia (heavy drinking days) i wprowadzenie zdyscyplinowanego wzorca spożywania alkoholu, opartego na ustalonych wcześniej limitach oraz okolicznościach spożywania alkoholu. Ograniczenie picia alkoholu wpływa korzystnie na zdrowie somatyczne, poprawia sprawność funkcji poznawczych takich jak pamięć, koncentracja uwagi, pozwala zapobiegać powstaniu uzależnienia lub hamuje jego rozwój.